Informacje o produkcie
Zioła do zaparzania w saszetkach Xenna to lek na zaparcia. Torebki zawierają liść senesu, który wykazuje działanie przeczyszczające. Xenna jest przeznaczona dla osób dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat do doraźnego stosowania.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek podaje się doustnie w formie naparu: 1 saszetkę należy zalać 200 ml wrzącej wody i zaparzać przez 10 minut.
Dawkowanie Xenny dla dzieci w wieku powyżej 12 lat i osób dorosłych to od pół do szklanki świeżego naparu przed snem.
Napar z 1 saszetki jest maksymalną dawką dobową.
Przyjmowanie dłużej niż 1-2 tygodnie wymaga nadzoru lekarskiego ze względu na możliwość przyzwyczajenia, co wymaga stosowania wyższych dawek leku, oraz ze względu na możliwość wywołania atonii jelita grubego, a przez to nasilenia zaparć.
Przeciwwskazania
Nie stosować leku u osób z nadwrażliwością na substancję czynną. Przeciwwskazaniami do zastosowania naparu Xenna jest również: zwężenie i niedrożność jelit, atonia jelit, ostre stany zapalne w jamie brzusznej (np. zapalenie wyrostka robaczkowego), choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz niezdiagnozowane bóle w jamie brzusznej czy stany odwodnienia z towarzyszącą utratą elektrolitów.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Xenna może powodować: reakcje nadwrażliwości
Częstość nieznana: (świąd, pokrzywka, miejscowa lub uogólniona wysypka), Przewlekłe przyjmowanie lub nadużywanie może prowadzić do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej. Biegunka może powodować hipokaliemię, która może być przyczyną zaburzeń pracy serca, astenii mięśni, w szczególności podczas równoczesnego przyjmowania glikozydów nasercowych, leków moczopędnych, adrenokortykosteroidów lub korzenia lukrecji.bóle brzucha, skurcze i wydalanie płynnych stolców w szczególności u pacjentów z zespołem jelita nadwrażliwego. Objawy te mogą jednak występować również generalnie jako konsekwencja indywidualnego przedawkowania. W takich przypadkach niezbędne jest zmniejszenie dawki. Przewlekłe stosowanie może powodować przebarwienie błony śluzowej okrężnicy (pseudomelanosis coli), które zwykle ustępuje po zaprzestaniu stosowania preparatu, Podczas stosowania może wystąpić nieistotne klinicznie żółte lub czerwono-brązowe (zależne od pH) przebarwienie moczu wywołane obecnością metabolitów leku. Przewlekłe stosowanie może powodować albuminurię i hematurię.
Skład
Substancją czynną leku są związki antraidowe zawarte w liściu senesu.
1 saszetka zawiera: Sennae folium 0,9-1,1 g co odpowiada 30 mg związków antranoidowych w przeliczeniu na sennozyd B.