Informacje o produkcie
Lek Ibum Forte Pure w formie zawiesiny doustnej zawiera ibuprofen należący go grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), wykazujący działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Produkt przeznaczony jest zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci od 3 miesiąca życia.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zawiesina przeznaczona jet do stosowania doustnego, przed użyciem należy wstrząsnąć butelką. Lek należy podawać w odstępach wynoszących co najmniej 6 godzin. Do opakowania dołączona została strzykawka doustna ułatwiająca dawkowanie.
Wiek dziecka (masa ciała) Dawka jednorazowa Dawkowanie/Maksymalna dawka dobowa
3-6 miesięcy (5-7,6 kg) 1,25 ml (50 mg) 3 razy na dobę = 150 mg
6-12 miesięcy (7,7-9 kg) 1,25 ml (50 mg) 3-4 razy na dobę = 150-200 mg
1-3 lata (10-15 kg) 2,5 ml (100 mg) 3 razy na dobę = 300 mg
4-6 lat (16-20 kg) 3,75 ml (150 mg) 3 razy na dobę = 450 mg
7-9 lat (21-29 kg) 5 ml (200 mg) 3 razy na dobę = 600 mg
10-12 lat (30-40 kg) 7,5 ml (300 mg) 3 razy na dobę = 900 mg
Młodzież i dorośli powyżej 40 kg 7,5-10 ml (300-400 mg) 3-4 razy na dobę po 7,5 ml = 900-1200 mg
Lek wskazany jest do krótkotrwałego stosowania. Nie należy przekraczać dziennej dawki ibuprofenu, która wynosi 20-30 mg/kg masy ciała.
Przed podaniem leku niemowlętom poniżej 6 miesiąc życia należy skonsultować się z lekarzem.
Przeciwwskazania
Produktu nie należy stosować w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników leku.
Nie zaleca się podawania zawiesiny pacjentom:
z czynną lub przebytą chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, perforacją (przedziurawieniem) lub krwawieniem, również występującymi po zastosowaniu NLPZ,
u których w trakcie leczenia kwasem acetylosalicylowym lub innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi występowały w przeszłości jakiekolwiek objawy alergii w postaci kataru, pokrzywki, duszności lub astmy oskrzelowej,
z ciężkim odwodnieniem (spowodowanym wymiotami, biegunką lub niewystarczającym spożyciem płynów)
przyjmującym inne leki z grupy NLPZ (w tym inhibitory COX-2 takie jak celekoksyb lub etorykoksyb),
u których występuje ciężka niewydolność wątroby, ciężka niewydolność nerek, ciężka niewydolność serca (klasa IV wg NYHA),
jeśli występuje u nich krwawienie w mózgu (krwawienie z naczyń mózgowych) lub inne krwawienie,
jeśli występują zaburzenia krzepnięcia krwi, skaza krwotoczna (skłonność do krwawień) lub zaburzenia wytwarzania krwi o nieustalonym pochodzeniu.
w trakcie przebiegu ospy wietrznej
Skład
Substancją czynną leku jest ibuprofen.
5 ml zawiesiny zawiera 200 mg ibuprofenu.
W skład substancji pomocniczych wchodzą: maltitol ciekły (E 965), glicerol (E 422), guma ksantan, sacharyna sodowa (E 954), sodu benzoesan (E 211), kwas fumarowy, disodu fosforan dwunastowodny, woda oczyszczona.
Produkt nie zawiera aromatów, barwników ani cukru.