Informacje o produkcie
Lek Hascosept to płyn w postaci aerozolu do stosowania w jamie ustnej, stosowany miejscowo działa znieczulająco i odkażająco. Leczy ból gardła, obrzęk, zaczerwienienie, a także zabija wirusy, bakterie i grzyby.
Lek Hascosept zawiera substancję czynną chlorowodorek benzydaminy. Jest to substancja o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Stosowana miejscowo działa znieczulająco i odkażająco.
Wskazania
Lek Hascosept stosuje się w leczeniu objawów (ból, zaczerwienienie, obrzęk, afty) związanych ze stanem zapalnym jamy ustnej i gardła w zakażeniach bakteryjnych i wirusowych, w stanach po zabiegach operacyjnych w laryngologii i stomatologii.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według wskazań lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Do stosowania w jamie ustnej.
Należy nałożyć aplikator, skierować jego wylot w stronę ogniska zapalnego w jamie ustnej i mocno nacisnąć przycisk.
Dzieci poniżej 6 lat: 1 dawka leku na 4 kg masy ciała (każda dawka zawiera 0,14 ml roztworu), od 2 do 6 razy na dobę. Bez względu na masę ciała, jednorazowo nie należy przekraczać 4 dawek.
Dzieci od 6 do 12 lat: 4 dawki leku, od 2 do 6 razy na dobę.
Dzieci powyżej 12 lat i dorośli: od 4 do 8 dawek leku od 2 do 6 razy na dobę.
Nie stosować dawki większej niż zalecana.
Przed pierwszym użyciem należy kilkakrotnie nacisnąć przycisk pompki w celu uzyskania prawidłowego rozpylania.
Przeciwwskazania
Kiedy nie stosować leku Hascosept:
w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek ze składników leku.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek Hascosept może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Miejscowe działania niepożądane są zazwyczaj przemijające, ustępują samoistnie i rzadko wymagają dodatkowego leczenia.
Benzydamina stosowana miejscowo wchłania się w niewielkiej ilości do krążenia, w związku z tym ogólne działania niepożądane występują bardzo rzadko.
Rozcieńczenie leku zwykle usuwa te objawy.
Działania niepożądane występujące bardzo rzadko (u mniej niż 1 na 10000 pacjentów stosujących lek; częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych): zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: uczucie pieczenia błony śluzowej jamy ustnej, zaburzenia żołądka i jelit: suchość w jamie ustnej, nudności oraz wymioty, zaburzenia układu immunologicznego: reakcje nadwrażliwości, zaburzenia układu nerwowego: zaburzenia czucia, drętwienie, zawroty głowy, bóle głowy, zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: wysypka.
Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiadomić lekarza lub farmaceutę.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Ze względu na zawartość parahydroksybenzoesanu metylu lek może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).
Lek zawiera małe ilości etanolu (alkoholu), mniej niż 100 mg na dawkę.
Przechowywanie
Przechowywać w sposób niedostępny dla małych dzieci.
Przechowywać w temperaturze pokojowej.
Chronić od światła i wilgoci.
Skład
100 g roztworu zawiera:
Substancję czynną: benzydaminy chloroowodorek 0,15 g.
Substancje pomocnicze: błękit patentowy, żółcień chinolinowa, aromat miętowy, glicerol, etanol 96%, sacharyna, sodu wodorowęglan, metylu parahydroksybenzoesan, polisorbat 20, woda oczyszczona.